Recesja dziąseł

 

Dziąsła to jedna z bardziej wrażliwych tkanek naszego organizmu. Recesja dziąseł to drugie najpoważniejsze schorzenie jamy ustnej. Ma wpływ nie tylko na wygląd naszego uśmiechu – może powodować bolesną nadwrażliwość zębów, trudną do wyleczenia próchnicę korzeni czy ubytki niepróchnicowego pochodzenia. Na recesję, czyli ,,cofanie się” dziąseł wpływają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne oraz styl życia. Palenie tytoniu, niewłaściwa higiena (technika czyszczenia), źle dobrana szczoteczka czy nadmiar kamienia nazębnego to powody pierwszych dolegliwości i przyspieszonego rozwoju tego schorzenia.

 

Pierwsze symptomy

  • odsłonięta powierzchnia korzenia zęba żółty kolor
  • nadwrażliwość na zimno i ciepło: zimne, gorące napoje, jedzenie słodyczy
  • krwawienie np. podczas szczotkowania

 

Alternatywą do chirurgicznej ingerencji przy leczeniu recesji dziąseł jest zastosowanie iniekcji w postaci płynnego atelokolagenu LINERASE.

 

Przypadek I

Pacjent w wieku 23 lat, w trakcie leczenia ortodontycznego aparatem stałym, został skierowany przez ortodontę do oceny stanu przyzębia. Ze względu na obecność recesji dziąsłowych klasy I według Millera w górnym łuku zębowym po stronie lewej zastosowano atelokolagen.

 

Przypadek II

Kolejnym pacjentem był 34-latek po dwuletnim leczeniu ortodontycznym aparatem stałym w obu łukach zębowych, które zostało zakończone 5 lat temu. W badaniu klinicznym stwierdzono mnogie (łącznie 13) recesje dziąsłowe klasy I według Millera. Zastosowano iniekcje atelokolagenem Linerase. 

 

Przypadek III

Pacjentka w wieku 47 lat, po leczeniu ortodontycznym aparatem stałym, które trwało 3 lata i zostało zakończone 2 lata temu, największe problemy z dziąsłami zgłaszała w odcinku przednim łuku dolnego. Klinicznie przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego stwierdzono poza recesjami klasy II w klasyfikacji Millera także znaczną (II0) ruchomość zębów siecznych dolnych. Zastosowano iniekcje atelokolagenem Linerase. 

 

Kontakt

Forte Vite Anita Szyrocka Szczecin

Forte - Vite
Gabinety lekarskie i stomatologiczne


Forte-Vite Gabinety Lekarskie

Europejska 35/LU 2
71-069 Szczecin

tel. +48 609 558 088

e-mail: forte@vite.com.pl

Bezpłatny parking przed gabinetem

© 2020 Forte Vite. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin