Leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego

 

Historie pacjentów leczących się latami u lekarzy przeróżnych specjalności (np. neurologa, laryngologa, okulisty) i szukających pomocy w leczeniu takich dolegliwości jak silne bóle, zawroty głowy często przypominające migrenę, bóle i ucisk za oczami, ból przy ziewaniu, szerokim otwieraniu lub zamykaniu ust, szumy w uszach, upośledzenie słuchu, przeskakiwanie „trzaski“ w stawie, chwilowe unieruchomienie lub wypadnięcie żuchwy w stawie, bolesność mięśni głowy, starte zęby i nocne zgrzytanie, są bardzo długie. Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ) obejmują ponad 60% populacji. Dotyczy to głównie osób starszych, ale obecnie zgłasza się również coraz więcej młodzieży z takimi dolegliwościami.

 

CO JEST PRZYCZYNĄ TYCH DOLEGLIWOŚCI

Często nie jest to jedna przyczyna. Staw skroniowo-żuchwowy, to jedyny połączony, podwójny staw w naszym organizmie, który musi pracować symetrycznie. Jest on odpowiedzialny za poruszanie żuchwą do przodu, do tyłu oraz na boki. Każdy problem uniemożliwiający prawidłowe działanie tego złożonego systemu mięśni, więzadeł, krążków stawowych i kości jest określany jako Dysfunkcja Stawu Skroniowo Żuchwowego. Jeśli ta symetria zostaje zaburzona z powodu braków zębowych, wady zgryzu, urazu mechanicznego w przeszłości, nadmiernego napięcia mięśni, wówczas dochodzi do jego przeciążenia i wyżej opisanych dolegliwości. Ból może mieć charakter okresowy i nasilać się np. w czasie zwiększonego stresu. Przyczyną dysfunkcji może być również nawykowe żucie gumy, obgryzanie paznokci oraz niekontrolowane nagryzanie lub zwijanie warg podczas prac wymagających koncentracji.

 

JAK BĘDZIEMY LECZYĆ

Dostępnych jest wiele różnych metod, które mogą znacznie zmniejszać nasilenie objawów. Leczenie tych zaburzeń będzie polegało na przywróceniu równowagi napięcia mięśniowego, odbudowie protetycznej brakujących zębów czy też wyrównaniu zębów przez leczenie ortodontyczne. W diagnostyce i leczeniu, muszą współpracować specjaliści z kilku dziedzin, radiolodzy, stomatolodzy, protetycy, ortodonci, fizjoterapeuci – poprzez masaż zmniejszający napięcie mięśniowe oraz stosowanie technik relaksacyjnych. Wszystko to prowadzi do uzyskania pięknego, estetycznego uśmiechu, ale przede wszystkim pomaga ulżyć w bólu cierpiącemu pacjentowi.

 

Kontakt

Forte Vite Anita Szyrocka Szczecin

Forte - Vite
Gabinety lekarskie i stomatologiczne


Forte-Vite Gabinety Lekarskie

Europejska 35/LU 2
71-069 Szczecin

tel. +48 609 558 088

e-mail: forte@vite.com.pl

Bezpłatny parking przed gabinetem

© 2020 Forte Vite. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin